Birlik Mah. M.Akif İnan Cad. No:14/A Esenler/İstanbul
[email protected]
0 (530) 873 24 16

İRTİFAK HAKKI


  Esenler Lihkab Olarak bu hizmeti şöyle tanımlayabiliriz; İrtifak hakkı, Medeni Kanun ve ilgili diğer kanunlarla tanımlanan hakların, ilgili taşınmaz malların harita ve belgelerinde gösterilmesi ve tescili için yapılması gereken işlemlerdir. Genellikle yolu olmayan parsellerin yola ulaştırılması için geçit hakkı şeklinde kurulmaktadır. Ayrıca birbirine komşu taşınmazlar arasında Zeminaltı Otopark alanının ortak kullanılması durumunda İrtifak Hakkı Tesis edilebilmektedir.

   

  İSTENEN BELGELER:

   

  1. TAŞINMAZ MAL MALİKLERİNİN KİMLİĞİ YA DA VEKİLLERİNİN VEKÂLETNAME ÖRNEĞİ VE KİMLİĞİ, (KİMLİK BELGELERİNDE T.C. KİMLİK NUMARASININ BULUNMASI ZORUNLUDUR.)
  2. TAŞINMAZ MAL MALİKİNİN TEMSİLCİSİ VASİ VEYA KAYYIM İSE MAHKEME KARARI VE KİMLİĞİ, VELİ İSE AİLE NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ VE KİMLİĞİ,
  3. TALEP SAHİBİ ŞİRKET, VAKIF, DERNEK VEYA KOOPERATİF TEMSİLCİSİ İSE, İŞİ YAPILMASI İÇİN YETKİ VERİLDİĞİNİ AÇIKÇA BELİRTEN YETKİ BELGESİ VE İMZA SİRKÜLERİ İLE TEMSİLCİNİN KİMLİĞİ,
  4. TAŞINMAZ MALIN SAHİBİ ÖLMÜŞ İSE TALEPTE BULUNANLARIN MİRASÇI OLDUKLARINI GÖSTERİR VERASET BELGESİ VEYA VUKUATLI NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ VE KİMLİĞİ, (MİRASÇILARIN İLGİLİ TAPU SİCİL MÜDÜRLÜĞÜNDEN KENDİ ADLARINA İNTİKAL İŞLEMİNİ YAPTIRMIŞ OLMALARI GEREKİR.)
  5. İRTİFAK HAKKI GÜZERGÂHINI BELİRTEN PROJENİN İSTENMESİ VEYA İRTİFAK HAKKI GÜZERGÂHININ İLGİLİLERİNCE ZEMİNDE İŞARETLENMİŞ OLMASI ZORUNLUDUR, (LEHİNE VE ALEYHİNE İRTİFAK HAKKI TESİS EDİLECEK TAŞINMAZ MALIN MALİKLERİNİN TALEP ANINDA HANGİ PARSEL LEHİNE, HANGİ PARSEL ALEYHİNE İRTİFAK HAKKI TESİS EDİLECEĞİNİ AÇIKÇA BELİRTMELERİ ZORUNLUDUR.)
  6. BELEDİYE ENCÜMENİ VEYA İL ENCÜMEN KARARI.

Online Başvuru Yapın


İnternet üzerinden işlem bilgilerinizi girerek kısa ve hızlı bir şekilde başvuruda bulunabilirsiniz.


Başvuru Yap!